aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

Bolest dolní části zad

Bolest dolní části zad postihne během aktivního života každého z nás. Sama může, díky regenerační schopnosti těla, po čase pominout a již nás nikdy neobtěžovat. U někoho se tyto obtíže stále vracejí, frekvence se zvyšuje, bolest může být výraznější a více limitující v každodenní činnosti. Bolest dolní části zad nastupuje často bez varovných signálů.


V akutním stadiu toužíme po úlevě od bolesti a nezabýváme se příčinou našich problémů. Pokud se nám tyto obtíže objevily již jednou nebo se opakují, měli bychom vyhledat odbornou pomoc (lékařskou, fyzioterapeutickou). Obzvlášť pokud je bolest nepřetržitá, vystřelující do dolních končetin, ochromující tak, že vyvolává nevolnost. Dále necítíme-li svaly, máme poruchu hybnosti. Urgentně je nutné vyhledat lékařskou péči při poruše vylučování.

Příčinou bolesti zad může být změna svalového napětí, blokáda úseku páteře, vyhřeznutí ploténky, zánět nervů, revmatické onemocnění, strukturální změny páteře.

Akutní lumbago

tzv. houser, ústřel, ischias, vzniká náhlým zvýšeným svalovým napětím bederní části páteře. K tomu vede nevhodná poloha, pozice či pohyb těla. Často při zvedání břemen, při práci v předklonu či rotaci trupu. Negativní vliv mají i klimatické podmínky – změna teploty, průvan. Projevem je tuhost zádových svalů, bolestivé (antalgické) držení trupu (často v lehkém předklonu a vybočení do strany), omezená hybnost páteře.

Chronická bolest v kříži

je charakterizována tupou bolestí dolní části zad. Je způsobena přetěžováním vazů a svalů bederního úseku, svalovou nerovnováhou břišního lisu a svalů zad. Přítomné se blokády jsou blokády hlavně klíčových úseků: křížokyčelního kloubu (SI), přechodu bedro-křížového (LS) a hrudně-křížového (ThL).

Kořenový syndrom

je důsledkem útlaku nervového kořene nejčastěji poškozenou meziobratlovou ploténkou, degenerativní změnou meziobratlového kloubu (osteofytem), zúžením páteřního kanálu. Mimo bolest zad se obtíže šíří do dolní končetin, s poruchou čití, sníženými reflexy, popřípadě přítomností obrny některých svalových skupin (nemožnost se postavit na špičku či patu, zakopávání při chůzi, nestabilita kolenního kloubu).

Fyzioterapie při bolesti zad

Fyzioterapií uvolníme zvýšené svalové napětí, odstraníme blokády, aktivujeme svaly utlumené, pomáháme návratu vychýlené meziobratlové ploténce. K tomu lze použít různé metodiky – dle Brüggera, Mojžíšové, McKenzie, Vojty, Kabata, senzomotoriku, Školu zad.

Důležitá je autoterapie, edukace pacienta a jeho aktivní přístup k nácviku pohybových stereotypů při práci, zvedání břemen, sportovních aktivitách.