aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je speciální technika zaměřená na povrchový mízní systém. Pomáhá odtoku lymfy do lymfatického řečiště a dále do krevního oběhu. Podporuje látkovou výměnu, imunitní systém, odvádí nahromaděné toxické látky. Využívá se u edémů vrozených, získaných, u poškození mízního systému po úrazech, po operacích,  po nádorových onemocnění, u celulitidy.

Jak se provádí manuální lymfodrenáž

Při manuální lymfodrenáži vytváří terapeut mírný tlak dlaněmi, prsty ve směru odtoku lymfy k lymfatickým uzlinám. Tlak je jemný, šetrný, ale přitom dostatečně silný, aby ruce terapeuta neklouzaly pouze po kůži a přitom nestlačovaly hlubší struktury (fascii, sval, kost). Hmaty nad lymfatickými cévami vedou ke stimulaci posunu mízy k hlavnímu mízovodu, který ústí do horní duté žíly v blízkosti srdce. Tím se míza dostává do krevního řečiště. Terapie začíná ošetřením spádových lymfatických uzlin. Rychlost a rytmus manuální terapie je pomalý, čímž se otevírají mízní uzliny a mízní cesty pro vypuzení lymfy směrem k horní duté žíle. Pomalý rytmus současně aktivuje vegetativní nervový systém, a to parasympatikus, který navozuje celkovou relaxaci pacienta.

Aplikace manuální lymfodrenáže

Manuální lymfodrenáž lze provést  částečnou nebo celkovou.  Částečná lymfodrenáž je aplikovaná dle místa poškození lymfatických cév. Na horní či dolní končetiny, záda, břicho,  hrudník, krk a obličej. Celková manuální lymfodrenáž navozuje regenerci organismu po zátěži, zvýšuje imunity a fyzickou kondici.

Celková manuální lymfodrenáž trvá až 210 minut. Částečná  lymfodrenáž trvá většinou 60 minut.

K podpoře a nastartování lymfatického systému se doporučuje série 8 terapií v průběhu 4 až 8 týdnů, tzn. 1-2x týdně. 

V udržovací a chronické fázi lze provádět celkovou manuální lymfodrenáž 1x za 3 až 4 týdny.

Doplňková terapie

Lymfodrenáž je v indikovaných případech doplňována bandážováním, nošením kompresivních pučoch, kompresivního rukávu.

Důležitá je pohybová aktivita, přiměřená chůze, celkové cvičení. Pohyb lymfy v mízních cévách je stimulován pohybem svalů, dechovými pohyby hrudníku a změnou vnitrobřišního tlaku.

Manuální lymfodrenáž lze doplnit přístrojovou lymfodrenáží. U ní se využívá kompresních návleků (rukávů, kalhot, vesty…) a systémů komor uvnitř návleků, kde dochází k postupné změně tlaku.