aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

Nordic Walking

neboli severská chůze, je chůze se speciálními holemi.

Počátky lze nalézt ve Finsku v 90. letech 20. století. Hole při severské chůzi nejsou jenom oporou při vycházce, neslouží k udržení rovnováhy v terénu. Slouží k chůzi dynamické, k rozhýbání jednotlivých částí těla (strnulých prací u PC), ke zlepšení kondice, k získání vytrvalosti a síly.

Chůzi s holemi lze provádět téměř kdekoliv venku v přírodě, v každém ročním období. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro různé výkonnostní skupiny.

Rozdíl mezi holemi

Hole pro severskou chůzi jsou lehké, současně pevné a přiměřené pružné. Jsou opatřené speciálním poutkem, které umožňuje odraz z ruky.

Hole turistické, trekové jsou těžší, mohutnější, nepružné a většinou teleskopické (skládací). Slouží
k opoře
při chůzi v horách, při chůzi s těžkým batohem.

Jak hole vypadají

Tělo hole je z materiálu, které musí vydržet kolísající zatížení v rozmanitém terénu. Současně musí být pružné, aby nebyl přetěžován pletenec ramenního kloubu a následně krční a hrudní páteř. Materiál těla by měl být lehký zajišťující nízkou hmotnost hůlky. Ideálním materiálem jsou slitiny karbonu.

Hrot hole je ocelový, lehce nakloněný dopředu, aby umožnil dobré zapichování a odrážení od povrchu přírodního terénu. Na tvrdé povrchy – asfalt lze nasadit na hrot gumovou ochranu “botičku” pro tlumení nárazů.

Rukojeť hole by měla ergonomicky umožňovat fyziologický úchop. Vhodným materiálem je korek.

Poutko hole má být anatomicky tvarované, nastavitelné. Současně pevné a měkké.

Výšku hole lze zvolit praktickou zkouškou, kdy by měl být úhel v lokti větší než pravý úhel (měří se v napřímeném stoji,         v obuvi ve které chodíme, ruka je nasazená v poutku a hole jsou opatřené gumovou ochranou na hrot). Výšku hole lze i teoreticky vypočítat: výška v cm x 0,68 (pravděpodobný koeficient) +/- 5 cm.

Technika chůze s holemi

Chůze s holemi narovnává tělo, trup je v mírném náklonu. Hlava je v prodloužení trupu, brada mírně zasunutá. Ramena jsou volně stažená dolů a současně dozadu.

Část odrazu (asi 40 %) vychází z ruky v poutku. Ve fázi odpichu se ruka otevře ze sevření hůlky a uvolněnou dlaní dojde          k odrazu od poutka. Ruka není trvale sevřená (jako u ostatních holí), ale neustále pracuje – “pumpuje”.

Hlavní odraz je z chodidla. Z jeho přední části – palce a ostatních prstů. Dopad chodidla je na patu, noha se při kroku odvaluje v celé délce až po odraz od prstů.

Hůlky při chůzi jsou podél těla, směřují vzad, kopírují náklon trupu. Hůlka se zapichuje do středu mezi paty předního a zadního chodidla.

Chůze s holemi je křižmochodní, současně vpřed jde pravá ruka a levá noha, levá ruka – pravá noha. Ne mimochodně – pravá ruka s pravou nohou!

Jak začít

Vhodné je absolvovat zácvik u instruktora severské chůze. Pomůže s výběrem holí, upozorní na chybné pohybové stereotypy. Zaškolí do techniky chůze po rovině, v kopcovitém terénu. Vysvětlí rytmus – od volné chůze až po jogging či běh. Ukáže jak si s holemi zacvičit, protáhnout svaly zkrácené a posílit svalstvo oslabené.

Kde najdou hole uplatnění

Při chůzi s holemi je energetický výdej o 20% vyšší než při běžné chůzi, což vede k redukci váhy. Hole současné pomáhají     k odlehčení kloubů končetin a páteře, proto je můžou využít i lidé s nadváhou, aniž by se báli o přetížení svých kloubů.

Odlehčení nosných kloubů a udržení rovnováhy se využívá u poúrazových stavů dolních končetin, při artróze kloubů dolních končetin.

Při chůzi s holemi jsou zapojeny horní končetiny, jejich pohyb je přenášen do oblasti hrudníku. Souhyb vyvolá rotaci horního trupu, rozpohybuje se tato rigidní oblast. Hole pomáhají k napřímení páteře, tím se uvolní zvýšené napětí svalů páteře. Proto jsou hole vhodné při bolestech páteře, osteoporóze.

Chůze s holemi má aerobní charakter, zlepšuje činnost srdce, reguluje krevní tlak. Proto je chůze s holemi doporučována    u kardiovaskulárního onemocnění.

Chůze zlepšuje vitální kapacitu plic, proto je uplatníme u onemocnění dýchacího aparátu.

Otevírání ruky a odraz z poutka hůlky zlepšuje prokrvení ruky. Toto lze dobře aplikovat u syndromu karpálního tunelu, poúrazových stavech horních končetiny.

Pohyb při chůzi s holemi je vhodný při stresové zátěži a ke zlepšení imunity. Uvolněním endorfinů se zlepšuje nálada člověka. Pobyt v přírodě vede k otužování.

 

Nebojte se pohybu! Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem. A hole Vám v tom můžou pomoci.