aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

Bolest paty

Bolest paty bývá nejčastěji způsobena patní ostruhou. Za bolest na zadní straně paty může Haglundova exostóza (kostěný výrůstek v horní části paty) nebo obtíže s Achilovou šlachou. Na zevní straně paty můžou bolest způsobit šlachy probíhající za zevním kotníkem. Bolest vnitřní strany paty je důsledkem plochonoží či útlaku nervů v této oblasti.

Patní ostruha

Jedná se úponovou oblast na patní kosti pro svaly plantární aponeurózy. Tyto svaly mohou být ve zvýšeném napětí (například po dlouhodobém stání, běhu, chůzi po tvrdém povrchu či v nevhodné obuvi) a tím způsobují bolesti patní ostruhy.

Příčina je tedy ve svalech plosky nohy, jejich zvýšeném napětí. Při vyšetření lze narazit na zvýšený odpor měkkých tkání, ale i na blokády jednotlivých kostí nohy, zvláště kosti patní a hlezenní. Souvislosti lze nalézt i ve vzdálenějších oblastech jako je blokáda hlavičky kosti lýtkové, blokáda křížo-kyčelního skloubení, ve svalovém řetězci celé dolní končetiny.

Klenba nohy

Významnou roli hraje i nožní klenba, podélná i příčná. Její chování při statické zátěži (stoji), ale i při dynamické (chůzi, vstávání). Zdánlivě fyziologická klenba nohy se může propadat a způsobovat přetížení svalů a následnou bolest.

Fyzioterapie

Základem fyzioterapie je vyšetření a odhalení příčiny obtíží. Manuální zásahem se ošetřují měkké tkáně, svaly, odstraňují blokády kůstek nohy.

Nezbytný je nácvik úkonů pro autoterapii. Tou je uvolnění svalů přetížených a aktivace svalů oslabených cvičením. Stimulace receptorů plosky nohy, které informují centra mozku o povrchu, po které chodíme. Následně se zlepší zpětná vazba ke svalům nohy. Cvičení je zaměřeno na nácvik malé nohy, obnovení úchopové funkce nohy, aktivaci podélné a příčné klenby.

Doplňková terapie

Na odlehčení paty a přetížených svalů nohy, podporu klenby nohy je možné aplikovat kineziotape.

Vhodné je nosit obuv s měkkým došlapem pod patou. Do bot se používají stélky a podpatěnky silikonové, gelové, které tlumí nárazy paty na podložku. Důležité je vyvarovat se chůzi po tvrdém terénu.

 

Nohy nás celý život nosí a je třeba jim věnovat potřebnou péči.