aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

Tenisový loket

Trápí Vás bolest lokte? Neudržíte kartáček při čištění zubů, neunesete drobný nákup, vypadávají Vám předměty z rukou?

Může se jednat o přetížení svalů předloktí, které provádějí natažení prstů a zápěstí (extenzory) či obracejí dlaň vzhůru (supinátory). Postižení můžou mít i jedinci aniž by kdy v ruce tenisovou raketu drželi. Příčinou je dlouhodobé opakované jednostranné přetížení manuální činností – šroubování, vrtání, nošení břemen, hnětení těsta, psaní na klávesnici apod. Bolest loketního kloubu může nastat po úrazu, při obtížích s krční páteří.

Projevy

Poškozeny jsou svalové a šlachové úpony na kosti v oblasti loketního kloubu, hlavně na zevní straně dolního hrbolu kosti pažní (laterální epikondyl). Tato oblast je ze začátku citlivá a bolestivá pouze na pohmat. Později při námaze, práci. Může se vyskytovat otok, zvýšená teplota, zarudnutí. Projevem je bolest lokální, ale i vyzařující do zápěstí, prstů i k ramennímu kloubu a šíji.

Bolesti ustupují, pokud je ruka v klidu. Úlevovou pozicí je mírné ohnutí v loketním kloubu. To bohužel vyvolá přetížení jiné oblasti, nejčastěji krční páteře, ramene.

Formy

Akutní forma je způsobena fyzicky náročnou, nezvyklou jednorázovou činností. Přetížené svaly jsou ve zvýšeném svalovém napětí (hypertonu). Loketní kloub, zápěstí mají omezenou hybnost, kloubní vůli. Tyto změny jsou funkční a lze je fyzioterapií ovlivnit.

U chronické formy dochází ke strukturálním změnám ve svalech, šlachách (jizvy), úponu na kosti (výrůstky).

Diagnostika

Nezbytná je anamnéza, která odhaluje příčiny přetížení svalů. Klinické vyšetření svalů a kloubů horní končetiny.

Zobrazovací techniky – rentgen odhalí ostruhy, výrůstky. Ultrazvukové vyšetření, magnetická rezonance ukáže možné degenerativní změny, ruptury svalů, prosáklé tkáně, otok.

Terapie

Je vhodné léčbu zahájit klidovým režimem. Vyhnout se činnosti, která obtíže vyvolává. Fyzioterapie manuálním zásahem snižuje svalové napětí, obnovuje kloubní vůli, odstraňuje bolest, zlepšuje cirkulaci a látkovou výměnu. Kinezioterapií se obnovuje fyziologický rozsah v loketním kloubu, ale i ve zřetězených vzdálených oblastech v ramenním kloubu, krční páteři, hrudní páteři a žebrech.

Prevence

Základem je nepřetěžování loketního kloubu jednostrannou činností. Pokud musíme takovou práci či sportovní výkon vykonat, je vhodné zařadit před a po kompenzační pohyby, polohy horní končetiny. Prevencí je nasazení epikondylární pásky, pevného tapu či kineziotapu při namáhavé práci, sportovní zátěži. Dále zvládnutí správné sportovní techniky, doporučeného pracovního postupu s využitím pracovních pomůcek (područky, nástavce apod.), vhodným pracovním prostředím (výška stolu, sezení).

Krásný příklad nasazení epikondylární pásky dával oštěpař Jan Železný. Před svým sportovním výkonem si pásku utáhl a po odhodu opět sundal (používal na výkon i bederní pás pro zpevnění této oblasti zad). U něj se ovšem jednalo o oštěpařský loket, dnes nazývaný golfový (dle rozšíření tohoto sportu). Přetížené jsou svaly předloktí, provádějící úchop a rotaci dlaní dolů. Upínají se vnitřní straně hrbolu kosti pažní (epikodyl mediální).