aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

Bolest krční páteře

“Ale celej se otáčet můžeš? … Neotáčej hlavu, otáčej se celej.” (z filmu Vesničko má středisková). I takto lze léčit omezenou hybnost krční páteře. Statistiky uvádějí, že během života se každý jedinec s bolestí krční páteře setká. Příčinou může být rychlý, prudký pohyb, nevhodná poloha při spánku, při práci. Reflexní stažení a tuhost svalů krku může způsobit průvan, výkyv teplot. Dojde k zablokování obratlů (jednoho či více), tím se omezí hybnost krční páteře, svaly krku se stáhnou a blokádu krčních obratlů zafixují. Typické je strnulé držení hlavy, nemožnost jejího otáčení. Postižený jedinec je nepřehlédnutelný s bizarní polohou hlavy v úklonu či rotaci k jedné straně.

Cervikokraniální Syndrom

je označení pro bolest hlavy, jejíž původ je v krční páteři, nejčastěji v její horní části, hlavových kloubech. Bolest hlavy je doprovázena celkovým omezením pohybu hlavy, nauzeou, zvracením. Bolest hlavy bývá asymetrická, pokud není jednostranná, tak je výraznější na jedné straně oproti druhé. Bývá záchvatovitá, kdy období intenzivní bolesti se střídá         s obdobím bez bolesti nebo s mírnějšími projevy.

Cervikobrachiální syndrom

vyjadřuje bolesti původu z krční páteře vystřelující do horní končetiny. Příčinu obtíží lze nalézt v dolní části krční páteře, přechodové oblasti krční a hrudní páteře, v hrudní páteři, v oblasti horních žeber, ramenním kloubu. Postižená horní končetina mívá poruchy prokrvení, projevující se cyanotickým zbarvením, pocitem chladu. Může být i lehce oteklá, zvýšeně potivá.

Cíleným vyšetřením je potřeba rozlišit radikulární postižení (kořenového nervu) od pseudoradikulárního syndromu.

Terapie

V terapii jsou uplatňovány farmaka na ovlivnění bolesti (analgetika) a uvolnění svalů (myorelaxancia). Tímto postupem se řeší bolest klidová, která znemožňuje spánek a odpočinek. Je předepisován vysoký molitanový límec na oporu krční páteře. Lepšího efektu lze dosáhnout prostým šátkem, lépe kopíruje anatomické postavení krční páteře. Při tom krk lehce zafixuje, poskytne krční páteři úlevu při držení hlavy a současně udrží svaly krku v teple. Celodenní nošení opory se nedoporučuje, aby nedošlo k výraznému oslabení svalů krku.

Fyzioterapie

Manuálním zásahem jsou ošetřeny svaly (technikami měkkých tkání) a uvolněny blokád (mobilizací, trakcí). Zácvik autoterapie obsahuje cvičení svalů páteře (relaxační, aktivizační), automobilizační cvičení na zlepšení hybnosti páteře, kompenzaci chybných pohybových stereotypů, úpravu pracovního prostředí.

Doplňkovou terapií je aplikace kineziotapu, vhodně zvolenými technikami na svaly lze snížit svalové napětí, korigovat držení hlavy v prostoru.